FAQ: Jaki laptop najlepiej wybrać do eGPU ? Zależy mi na takim z którym będzie najmniej problemów.

Mocno uogólniając najlepsze laptopy do eGPU to wszelkie Thinkpady i Elitebooki. Zwłaszcza Elitebooki ponieważ:

 • działają na zasadzie Plug’n’Play więc nie potrzebny nam żaden Setup 1.x ani kombinowanie w rejestrze z TOLUDem
 • mają opcję przełączania ExpressCard Gen1<->Gen2 w BIOSie
 • mają pełny dostęp do podzespołów dzięki dużej klapce serwisowej co pozwala w łatwy sposób zmienić CPU na 4-rdzeniowy

Kwestie estetyczne i gabarytowe pomijam. Uwaga na Dell Vostro/Latitude – są z nimi problemy w wynegocjowaniu PCI-E 2.0 więc prawdopodobnie będzie potrzebny Setup 1.x.

Przy wyborze laptopa do eGPU zwracam uwagę by wybierać takie które mają tylko zintegrowany układ graficzny (dGPU jest często konfliktowe a zresztą i tak nie będziemy go używać).

Dla niezdecydowanych TUTAJ znajduje się lista biznesowych laptopów nadających się do eGPU wraz z krótką informacją o każdym z nich.

 • Michał Janicki

  Mam pytanie: czy jest sens bawić się w eGPU na macbooku pro (HD3000 i AMD 6490) Może słyszałeś jakieś opinie osób, które próbowały coś takiego zrobić?

 • Polska_Kielbasa

  Jest całkiem sporo konfiguracji eGPU opartych na Macbook Pro. Wszystkie znajdziesz w tej tabeli > http://forum.techinferno.com/diy-e-gpu-projects/2109-diy-egpu-experiences-%5Bversion-2-0%5D.html#post27132

  W wielkim skrócie – możesz podłączyć eGPU do swojego laptopa zarówno za pomocą Thunderbolt (większa przepustowość ale znacznie droższe adaptery) lub przez przejściówkę do ExpressCard (Sonnet Echo Expresscard Pro + adapter PE4L – wyjdzie taniej ale masz wówczas niższą przepustowość).