FAQ: Przy wyłączonym eGPU wywołanie menu kontekstowego z poziomu pulpitu trwa bardzo długo

Problem ten pojawił się u mnie po instalacji nowych sterowników NVIDII. Aktualnie pracuję na sterownikach 335.23 i problem nadal występuje. Przykładowo na starszych sterownikach 306.97 problem nie występuje.

Tytułowy problem (czyli lag podczas wywołania menu kontekstowego na pulpicie) powoduje sterownik „C:\Windows\system32\nvvscv.exe”. Jednym ze składowych sterownika jest opcja wejścia w panel sterownia NVIDII z poziomu menu kontekstowego. Przy wyłączonym eGPU sterownik ten próbuje się uruchomić ale „nie widząc” podłączonego urządzenia powoduje lag, po czym się wyłącza. Przy włączonym eGPU menu kontekstowe uruchamia się natychmiast.

Niestety próba wyłączenia tej opcji z menu kontekstowego w panelu sterownia NVIDII nie daje rezultatu. Owszem opcji wówczas nie ma w menu ale sterownik nadal próbuje się uruchomić przy jego wywołaniu.

Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest wyłączenie powyższego sterownika podczas nie używania eGPU. Trzeba jednak pamiętać aby przed podłączeniem eGPU, sterownik na powrót włączyć – inaczej eGPU nie zostanie wykryte.

Instrukcję wyłączenia sterownika zamieszam na poniższym screenie:

egpu nvvscv.exeNapisałem również prosty skrypt w Batch za pomocą którego można włączać (gdy jest wyłączony) lub wyłączać (gdy jest włączony) powyższy sterownik bez konieczności grzebania w liście usług. Uwaga: do prawidłowego działania należy uruchamiać jako administrator oraz w firewallu dodać do zaufanych plików.